Кількість
|
Вартість
|
||
|
IEC 60228 - міжнародний стандарт Міжнародної електротехнічної комісії (IEC) на жили ізольованих кабелів. Станом на 2024 рік чинною є Третя редакція 2004-11.
Серед іншого, він визначає набір стандартних площ поперечного перерізу проводів:
0,5; 0,75; 1; 1,5; 2,5; 4; 6; 10; 16; 25; 35; 50; 70; 95; 120; 150; 185; 240; 300; 400; 500; 630; 800; 1000; 1200; 1400; 1600 мм²
В інженерних застосуваннях часто найзручніше описувати дріт в термінах площі його поперечного перерізу, а не діаметра, тому що поперечний переріз прямо пропорційний його міцності й вазі, і обернено пропорційний його опору. Площа поперечного перерізу також пов'язана з максимальним струмом, який металевий дріт може безпечно переносити.
Цей документ вважається основоположним, оскільки він не містить посилань на інші стандарти.
Документ описує кілька аспектів провідників для електричних кабелів
Клас
Це стосується гнучкості та теплових ефектів, тобто температури провідника.
Клас 1: одножильний провідник
Клас 2: багатожильний провідник, призначений для стаціонарної прокладки
Клас 5: Гнучкий провідник
Клас 6: Дуже гнучкий провідник
Розмір
Номінальна (див. нижче) площа поперечного перерізу для стандартних провідників, включаючи наступні:
Клас 2: Мінімальна кількість жил, необхідна для виготовлення провідника певного розміру
Клас 5 і 6: Максимальний діаметр будь-якої складової жили провідника
Опір
Максимально допустимий опір на одиницю довжини (в омах на кілометр - Ω/км) для кожного розміру, класу і типу провідника (як простого мідного, так і з металевим покриттям)
Мета документа
Цей документ та його попередники були створені у зв'язку з потребою у стандартному визначенні розмірів жил кабелю. Основна проблема полягає в тому, що не вся мідь має однакове значення питомого опору, тому, наприклад, провідник перерізом 4 мм² від двох різних постачальників може мати різні значення опору. Замість цього в цьому документі провідники описуються за їх номінальним розміром, який визначається опором, а не фізичними розмірами. Це ключова відмінність, оскільки вона дає стандартизоване визначення провідників, засноване виключно на їхніх електричних характеристиках.
Майже всі характеристики провідників, опір, пропускна здатність і т.д. залежать від фізичних розмірів провідника. Однак цей документ дає змогу легко посилатися на стандартні розміри провідників і посилання на фізичні розміри, але надавати їм точне значення з точки зору електричних характеристик провідника.