
Судновий кабель застосовується в освітлювальних та силових лініях, при з'єднанні елементів керування та сигналізації кораблів та суден. Він повинен мати надійну конструкцію та бути виготовленим зі спеціальних матеріалів, що зумовлено експлуатацією в особливих умовах. І хоч суднові кабелі бувають різних марок та використовуються для різних видів водного транспорту – є дещо, що їх об’єднує. І це – стандарти та спеціальні морські сертифікати. Тільки наявність сертифікату підтвердить якість морського кабелю.
Що ж є серед вимог до суднового кабелю?
- Стійкість до впливу вологи. Надійний герметизований шар (ізоляція та екранування) забезпечує захист кабелю від вологості до 100%.
- Достатня міцність при механічних впливах (удари, вібрації, трясіння), дії нафтопродуктів, морської води та технічних олив;
- Стійкість до перенесення багаторазових вигинів за маршрутом прокладки, що застосовується в суднових приміщеннях. Таку гнучкість та механічну стійкість забезпечує будова кабелю: струмопровідні жили створені з низки тонких проводів;
- Можливість використання кабелів як при постійній напрузі, так і при змінній. При цьому постійна напруга повинна бути не більше 1200, а змінна не більше 690;
- Стійкість до перепаду температур у діапазоні від -30°C до +45°C без зміни властивостей.
Окрім цього, морські кабелі не повинні містити галогенів й відповідати високим вимогам безпеки на борту. Саме безгалогенні кабелі значно підвищують пожежну безпеку суден. Адже вони не виділяють токсичної пари, що горить, або густого диму. Крім того, у разі пожежі такі кабелі не виділяються корозійні гази, що завдають шкоди судну та його обладнанню.
Конструкція морських кабелів
Судновий кабель складається зі струмопровідної жили, ізоляції, виконаної зазвичай з гуми, внутрішньої та зовнішньої оболонки та захисного екрана. Оболонку зазвичай виготовляють із безгалогенного, вогнестійкого термопластичного компаунду. Вона повинна відповідати IEC 60092-360. Залежно від матеріалу, з якого виготовляються жили, а також типу ізоляції (виготовляється з гуми, поліетилену або ПВХ пластикату), кабель може належати до різних класів гнучкості.
Розглянемо ще типи суднових кабелів?
Адже кожен вид морського та річкового транспорту вимагає використання суднового кабелю певного типу.
0,6/1 кВ та 1,8/3 кВ суднові кабелі
Це силові та контрольні суднові кабелі для стаціонарної установки на відкритій палубі кораблів та морських установок. Вони здатні безвідмовно працювати при температурі від -40°C до +80°C.
ЕМС суднові кабелі
Такі кабелі спеціально розроблені кабелі з покращеним екрануванням аби забезпечити кращу EMC.
0,6/1 кВ FR суднові кабелі
Маркування FR у цього типу кабелів свідчить про вогнестійкість відповідно до IEC 60331-1 або IEC 60331-2.
250 В та 250 В FR суднові кабелі
Цей тип кабелю вирізняється номінальною напругою від 150 В й до 250 В. Окрім поділу за вогнестійкістю (FR), ці кабелі також виготовляються армованими та з покращеним екрануванням.
Термостійкі суднові кабелі до 120°C
Вони чудово підходять для стаціонарного монтажу для більшості областей на кораблях, нафтових платформах та для різного промислового використання. Відмінна стійкість до атмосферних впливів, озону, УФ-променів, масла/дизельного палива та термостійкість до 120°C вирізняє їх посеред традиційних суднових кабелів.
Суднові кабелі стійкі до розбризкування води та до струменів води
Такі кабелі є новинкою на ринку. Вони спеціально призначені для забезпечення доступності всіх критичних систем транспортування, комфорту та безпеки на судні. А саме відповідають концепціям упорядкованої евакуації та безпечного повернення корабля в порт.
Наприкінці хочемо зауважити, що всі типи кабелів окрім наявності морського сертифіката, мають довгий гарантійний термін. А надійність суднового кабелю передбачає його безперебійне використання впродовж 15-25 років.