
Справжньою знахідкою стали електричні лампи. Після винаходу Едісоном лампи розжарювання вони стали проникати в усі сфери життя, в тому числі й у новорічні інтер'єри. Першу гірлянду придумав і втілив у життя помічник самого Едісона - інженер Едвард Джонсон. У 1882 році він поєднав проводом 80 лампочок, пофарбованих в синій, червоний і білий кольори. Однак, на жаль, його винахід не мав успіху через технологічну складність підключення гірлянди. Її власнику потрібно було самому приєднати кінці дроту до електродів кожної з лампочок, а потім підвести основний провід до джерела живлення; на той час не всі здатні були зробити це самостійно.
Нині ж уявити новорічну ялинку без електричної гірлянди - не можливо. Ми пропонуємо розглянути гірлянди з точки зору кабелів і розібратися, які існують види, їх клас захисту та особливості застосування. Цікаво? Розповідаємо!
Отже, гірлянди бувають:
- Інтер'єрні - класичні гірлянди, призначені для прикраси ялинки/сосни та інших предметів інтер'єру.
- Вуличні - використовуються при декоруванні вуличних ялинок, фасадів будівель, вітрин, мостів. На відміну від інтер'єрних моделей, стійкі до впливу вологи, низьких температур та УФ-випромінювання (сонячного світла).
- Також існують електричні прикраси, що поєднують властивості інтер'єрних і вуличних моделей, таке собі універсальне рішення для різних завдань.
З огляду на те, де буде здійснено монтаж гірлянди, назовні чи всередині приміщення, виробники використовують різні типи кабелів та матеріалів.
Так, вуличні гірлянди, виготовлені з чорного каучукового або гумового кабелю, який зберігає гнучкість при низьких температурах та стійкий до впливу УФ-випромінення. Для цього застосування чудово підходять кабелі типу H07RN-F з гумовою оболонкою або кабелі з ПВХ оболонкою типу YSLY-JZ 600. Зазвичай такі кабелі стійкі до ультрафіолетового випромінювання, хімічних речовин й мастил, впливу вологи й низьких температур (до -40˚C), а отже ви можете “забути” про них до наступного нового року. Гірлянди можуть залишатися змонтованими круглий рік багато років.
Якщо ж ви придбали електричну прикрасу з білою, сірою або прозорою оболонкою кабелю, то скоріш за все такий кабель не призначений для зовнішнього застосування. Як правило, кабелі такого типу не стійкі до ультрафіолету. А отже якщо застосувати подібну гірлянду на вулиці й залишити на тривалий час, вона дуже швидко стане непридатною для використання - оболонка може розсохнутися та потріскатися. Кабель, що типово використовується для внутрішнього застосування - це контрольні та силові кабелі типу YSLY-JZ, YSLY-OZ, YSLY-JB та YSLY-OB, який мають сірий колір зовнішньої оболонки.
Варто також звернути увагу й на клас захисту гірлянди. Зазвичай зустрічаються такі варіанти:
IP23 - захист від падаючих бризок (дощ);
IP44 - захист від бризок з будь-якого напрямку (сніг, сильний дощ із вітром);
IP65 - захист від водяних струменів з будь-якого напрямку (сніг, злива, водяний пил);
IP68 - пристрій працює при зануренні у воду.
Сподіваємося, ця інформація стане вам у нагоди при виборі новорічних прикрас і пам'ятайте, що від вибору правильного кабелю залежить життєвий цикл експлуатації та безпека людей та обладнання.
З прийдешнім Новим роком та безпечних вам свят!